Top týdne 3 - Knihy z dětství

29. srpna 2012 v 20:46 | R. |  Top týdne
Konečně jsem zpátky! Volejte třikrát hurá a týden se radujte. Tábor byl skvělý, vážně. Miluju ty děti, přírodu, všechno! Hned bych se vrátila. Ale teď je čas na to, co jsem nestihla. První na řadě je top týdne. Třetí téma jsou knihy dětství.

Do top desítky bych zařadila určitě: Malého prince, Děti z Bullerbynu, Harry Potter a Kámen Mudrců, Alice a Dóóóst..., Pohádky Hanse Christiana Andersena, Fimfárum, Měl jsem psa a kočku, Mach Šebestová a kouzelné sluchátko, Staré pověsti české a Malované čtení

Je hrozně těžké přiřadit k jednotlivým knihám i umístění od jedné do deseti, nejen proto, že některou jsem milovala v 7, jinou v 10. S těžkou hlavou jsem učinila takto:

1) Malý princ
Kdo by ho nemiloval. Je malý, roztomilý a chápe útrapy života více, než mnozí dospělí. Uvědomuje si je, přemýšlí o nich. Nebere vše jako samozřejmost, tím pádem neupadá nikdy do stereotypu. Dát tomuto klučinovi chléb a sůl, slušně vám poděkuje a zeptá se odkud ho máte. Jestli chcete poznat více svět kolem sebe, začněte u této knihy.

2) Děti z Bullerbynu
Musí obsadit druhou příčku už jen proto, že mi tato kniha vydržela šíleně dlouho. Dostala jsem ji, hádám, v osmi letech, ale sáhla pro ni do knihovničky i v 12. Je jednoduše pro děti jako dělaná. Vypráví o nich, ne jen pro ně.

3) Měl jsem psa a kočku
Soubor povídek od Karla Čapků doplněn o ilustrace jeho bratra Josefa. Kdo by je neměl rád?! Já je doslova zbožňovala a přiznám se, že i dnes si ráda Dášenku přečtu.

4) Malované čtení
Bramborovou pozici získalo z toho důvodu, že dokáže přinutit nejmenší ke čtení. Vzpomínám si moc dobře na časy, kdy mi bylo 6, louskala jsem text po slabikách a měla jsem sto chutí někam knihy zahodit, protože číst bylo jen o učení a to mě nebavilo. Malované čtení pojilo zábavu se školou. Dnes, když jsem tuto knihu našla, tak ve mě vyvolala spoustu sentimentálních vzpomínek a tak to má, já myslím, být.

5) Harry Potter a kámen mudrců
Ať si někteří říkají co chtějí, že snad Rowlingová hlavní postavy nevymslela, ale opsala z povídky, přijít na celý příběh, všechny lsti, tajemství ságy. To je pro mě jedno velké kouzlo!

6) Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko
Kniha vyšla podle celovečerního filmu. Ten mě sice tolik, naproti kresleným příběhům, nezaujal, ale když si písmenka na stránkách upravíte podle své fantazie, vznikne hned milejší dílo.

7) Staré pověsti české
Sedmička je šťastné číslo, že ano? Pro mě historie znamená hrozně moc. Dokumenty, filmy, pohádky a hlavně knížky s touto tématikou byly a jsou u nás na denním pořádku. Můj bratr to naštěstí zdědil, za což jsem na něho pyšná. Jiráska obdivuju už od raného dětství a nikdy nepřestanu.

8) Pohádky Hanse Christiana Andersena
Tento chlapík musel být přinejmenším génius. Příběhy, při kterých se zasmějete, rozpláčete, někdy i najednou nejsou vhodné na čtení před spaním, což moje maminka brzy pochopila. Chcete další a další, nikdy nemáte dost. Musíte o nich přemýšlet, jednoduše už pak nemáte čas spát.

9) Fimfárum Jana Wericha
Jana Wericha nemám nikdy dost. Byl vtipný, chytrý, pohádkový. Miluju jeho citáty i pohádky. Fimfárum je stejné jako on. Jakoby to byl jeho odlitek, odkaz. Je veselé, ironické, ale poučné zároveň.

10) Alice a dóóóst
Ideální knížka pro dospívající holky. Řekne jim co a jak, proč se určité věci dějou, čemu lze předejít a čemu nelze. Není přitom nějak vulgární, ano i s těma jsem se setkala. Je hrozně důležité podat teenagerům pomocnou ruku v jejich těžkém období.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama