Top ten 1 - Oblíbené postavy

5. srpna 2012 v 14:32 | R. |  Top ten
Top Ten je zajímavý projekt, který jsem okoukala od Roxanne, mojí real reálné kamarádky, která zná asi milion knížek. Tolik, kolik jich ona přečte za rok jsem možná ještě neviděla za život. Doufám, že jí nebude vadit moje opičení. Nemohla jsem si pomoct.
O oblíbených postavách z knich jsem dlouze přemýšlela, načež jsem vybrala desítku nej. Vypadá takto:

Don Quijote (Důmyslný rytíř Don Quijote de La Mancha)
Hamlet (Hamlet)
Heathcliff (Na větrné hůrce)
Malý princ (Malý princ)
Manon Lescaut (Manon Lescaut)
Mr. Darsy (Pýcha a Předsudek)
Severus Snape (Harry Potter)
Treplev (Čechova Dramata - Racek)
Učitel Vyšší princip (Povídky Jana Drdy - Vyšší princip)
Zuzana Pevensie (Narnie)

Ovšem kterou z těchto postav posadit na pomyslný nejvyšší stupínek? Dalo mi to chvíli dumání, ale nakonec jsem usoudila takto:)

1) Hamlet
Poprvé jsem toto Shakespearovo dílo četla jako povinnou četbu před třemi lety. Nebylo to naposled. Trvalo mi déle, než jsem více dokázala pochopit postavu dánského prince. Líbí se mi, že všichni od tohoto autora napsaní nejsou jen bílí, či černí. Jsou to skoro skutečné osoby. Jako Hamlet. Na jednu stranu je zde princ racionálně toužící po pomstě předstírající šílenství, na druhé je o smrti uvažující mladík, který se snad i bláznem stává. Někteří tvrdí, že má být kladnou postavou, ale já si to nemyslím. Je jednoduše takový jakého ho William napsal. Trochu bílý i černý.

2) Učitel Vyšší princip
Jestli máte rádi povídky a knihy z válečného československa, přečtěte si Drdu. Píše lidech, kteří opravdu mohli žít. O osudech, které se udály. Poprvé jsem tuhle povídku četla už v páté třídě. Zapsala se mi v paměti a nikdy nezapomenu větu "Také já schvaluji atentát na Heydricha!"

3) Malý princ
Třetí příčka pro mě byla oříškem. Pořád jde přece o medaile :) Vybrala jsem Malého prince. Je to nadčasová kniha s dokonalou postavou malého mužíčka. Je tak dětsky rozumný, ale to neznamená, že by byl určen jen malým. Ani náhodou. Čím starší jste, tím více poznáte, jak moc měl pravdu.

4) Severus Snape
Ani netušíte jak moc jsem brečela, když jsem v poslední knize ságy došla do místa, kde tato postava umírá. Bylo to pro mě neskutečné. Už asi od prvního dílu jsem cítila, že Severus není obyčejný učitel. Není zloduch. Bylo v něm mnohem víc. Jsem moc ráda, že ve filmu o ztvárnil Alan Rickman, protože každý pozornější divák mohl poznat to, co z něj na obrazovce vyzařovalo.

5) Treplev
Tuto postavu mi více přiblížil i skvělý nadějný zpěvák Tomáš Klus. Treplev je mladý spisovatel žijící ve stínu své matky a později i jejího milence Trigorina. Píše jinak, než ostatní a to se nesluší. Útěchu hledá v lásce k Nině, ale ona spíše vzhlíží k Trigorinovi. Treplev v tomto dramatu hodně dospěje, ale nakonec se stejně zhroutí, nevydrží a spáchá sebevraždu.
6) Mr. Darsy
Která mladá dívka, či žena by nesnila o záhadném muži, jenž pro ni udělá takřka cokoli? Uchvátil mě tak, jako Elizabeth. Zezačátku bych do něj jeho činy neřekla, překvapil. To se mi líbí.

7) Don Quijote
Trochu mi ho je líto, z jiné části ho obdivuju. Je cílevědomý a vytrvalý, bohužel na tyto "velké" pány není náš svět asi připraven

8)Heathcliff
Láska ho spasila, zničila, udělala z něj chudáka, potom velkého pána, až zloducha. Co vše jsou lidi schopni udělat, když milují? Zabíjet, zradit...to vše ukazuje Heathcliff. Člen ztracené generace...

9) Manon Lescaut
Překrásná dívka, jež toho jen využila. Přece jen se tolik neprovinila. V dnešní době by se to tak nebralo. Jenže ona nežije dnes. Musela proto pikat za svou krásu. Sice je vypočítavá, ale stále pro mě trochu mučednice.

10) Zuzana Pevensie
Narnie nemá nikterak složité postavy. Většinou jsou prostě jen dobré, nebo zlé. Zuzana se mi zdá nejzvláštnější. V kouzelný svět vlastně skoro ani nevěří, přesto ho miluje. Žije ve svěrací kazajce své fantazie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Christeena Christeena | Web | 5. srpna 2012 v 14:53 | Reagovat

Přiznám se, že jsem teda fakt mizený čtenář, protože z tohoto seznamu znám jen Severuse :D. Ale o ostatních jsem slyšela :). Já čtu spíš takový věci, nad kterejma moc nepřemýšlím. Takže možná by to bylo na mji hlavu moc :D :) Ale nevím. Nekdy to moje nečtenářství musím dohnat. Hezký seznam, pěkně popsané postavy, ráda spřátelím :)

2 R. <3 R. <3 | E-mail | Web | 5. srpna 2012 v 15:20 | Reagovat

Já mám radši knížky a postavy, o kterých můžu přemýšlet. Třeba i trochu psychologický. Baví mě to a i láká. A děkuji:)

3 Roxanne Roxanne | Web | 5. srpna 2012 v 15:36 | Reagovat

Páni :D. Děkuju za označení bigózního knihobola :D.. Ale nevadí :D.. Dyť jsem to nevymyslela jenom jsem se zapojila ;))..
Jinak já znám asi jen půlku :D.. Ale 4. je nejlepší! ;) :DD

4 R. <3 R. <3 | E-mail | Web | 5. srpna 2012 v 15:51 | Reagovat

:D Nemáš za co! Já vím, já jsem to jinde nenašla a u tebe se mi to zalíbilo. Severuse mám hrozně ráda. Jeden čas i nejradši. A možná, že ho mám ráda i víc, než třeba Hamleta, co se týče mý oblíbenosti, ale brala jsem to spíš jako zamyšlení, jak dobře udělal autor ty postavy :)

5 Ivy Ivy | Web | 5. srpna 2012 v 17:45 | Reagovat

Ve svém okolí jsem asi největší knihomol, co může být. S porovnáním Roxanne, nebo tebou jsme jen jakási parodie na čtenáře knih :D. Jediné, co jsem z tohohle četla je Pýcha a předsudek a mám na pana Darcyho stejný pohled ♥, jinak si tě ráda přidám do oblíbených, a děkuji za pochavalu mého psaní - je hezké to od někoho slyšet ;)

6 Ivy Ivy | Web | 5. srpna 2012 v 17:45 | Reagovat

Ve svém okolí jsem asi největší knihomol, co může být. S porovnáním Roxanne, nebo tebou jsme jen jakási parodie na čtenáře knih :D. Jediné, co jsem z tohohle četla je Pýcha a předsudek a mám na pana Darcyho stejný pohled ♥, jinak si tě ráda přidám do oblíbených, a děkuji za pochavalu mého psaní - je hezké to od někoho slyšet ;)
Špatný web, promiň, teď už správně ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama